فهرست بستن

میناکاری روی مس در اصفهان هنر اصیل ایرانی

میناکاری روی مس
5/5 - (1 امتیاز)

میناکاری روی مس چیست؟

میناکاری روی مس یکی از محبوب ترین صنایع دستی است که در ایران تولید شده و حتی مردم کشورهای دیگر این هنر را می شناسند و آن را خریداری می کنند. این هنر سابقه بسیار طولانی ای دارد و به بیش از 1500 سال قبل از میلاد مربوط می شود.

هنر میناکاری به جادوی آتش و خاک نیز معروف است و در ایران بیشتر از دیگر کشورها رشد و توسعه پیدا کرده. پایتخت این هنر شهر اصفهان است

و هنرمندان زیادی در این شهر متولد شده و برای گرداندن چرخ این صنعت زحمت کشیده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم بیشتر با سرگذشت این هنر آشنا شویم و شما را با این دنیای خوشرنگ آشنا کنیم.

میناکاری روی مس
میناکاری روی مس

تاریخچه میناکاری روی مس

نیاکان ما بیشتر از خودمان به هنر علاقه داشتند و به خاطر عدم وجود تکنولوژی تمام ذوق و استعدادشان را در زمینه هنر نمایان می کردند.

به همین خاطر دقیق نمی توان گفت هنر میناکاری روی مس دقیقاً از چه زمانی متولد شد اما تاریخ شناسان معتقد هستند یکی از قدیمی ترین نمونه های ظروف میناکاری مربوط به زمان صفویه است.

یک جهانگرد فرانسوی قطعه ای میناکاری شده از هنر استادان اصفهانی را توصیف می کند که پرندگان، حیوانات و گل هایی به رنگ آبی فیروزه ای، سبز، زرد و قرمز روی یک بشقاب نقش بسته بودند.

بعد از آن نمونه های زیادی از ظروف مینا در عهد قاجار به جا مانده. سرقلیان، کوزه قلیان، بادگیر قلیان به صورت میناکاری شده در دربار پادشاهان قاجار مخصوصاً ناصر الدین شاه موجود بوده است.

یکی از سرگرمی های این پادشاه قلیان کشیدن بود، به همین خاطر دستور داده بود زیباترین و بهترین نوع قلیان برایش آماده شود.

در خانه های اشراف و بزرگان آن زمان نیز ظروف دیگری مثل آفتابه لگن، انفیه دان، گلاب پاش، اشکدان، گوشواره، قوطی سیگار و کمربند موجود بوده است.

میناکاری روی مس
میناکاری روی مس

قیمت میناکاری روی مس

میناکاری روی مس همانطور که از نامش پیداست روی فلز گرانبهای مس انجام می شود. البته می توان روی فلزات دیگری نیز پرداخته شود اما به دلیل چکش پذیر بودن مس، مقاوم در برابر حرارت و شکل گیری ساده اش این فلز برای میناکاری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

میناکاری هنر دست است و مانند دیگر صنایع دستی که ساختشان زمان و زحمت زیادی می برد، این هنر نیز بسیار با ارزش و گران بها است. قیمت میناکاری روی مس به عوامل مختلفی بستگی دارد.

اما به طور کلی از 100 هزار تومان شروع می شود و تا چند میلیون می رسد. عواملی که در قیمت ظروف میناکاری شده دخیل هستند را در ادامه بررسی می کنیم.

  • ظروف میناکاری هنر دست چه استادی باشد.
  • از چه فلزی برای زیر ساخت استفاده شده باشد.
  • کیفیت فلز زیر ساخت چقدر باشد.
  • چند بار لعاب خورده و درون کوره پخته شده است.
  • کیفیت لعاب استفاده شده چطور بوده.
  • کیفیت رنگ های به کار رفته شده چقدر بوده.
  • چه طرح و نقشی برای ظرف مورد استفاده قرار گرفته.

 

میناکاری روی مس
میناکاری روی مس

ظروف میناکاری روی مس

ظروف میناکاری روی مس زمان و زحمت زیادی را برای ساخت نیاز دارد تا تبدیل شود به آن ظرف زیبا و روح نوازی که می بینیم. در ابتدا مسگر فلز مس را به شکل و اندازه مورد نظر ما در می آورد.

بعد از آن این فلز درون کوره پخته می شود تا به خوبی خودش را بگیرد.در مرحله بعد استاد میناکار یک لعاب سفید رنگ با کیفیت روی این فلز می زند و آن را درون کوره قرار می دهد تا به خوبی پخته شود و لعاب به خورد فلز برود.

این مرحله باید چندین بار تکرار شود و دفعات تکرار در کیفیت نهایی محصول تأثیر گذار است. معمولاً 3 یا 4 بار درون کوره پخته می شود.

بعد از آن نوبت به مرحله نقاشی می رسد و ساعت های زیادی صرف نقاشی روی این ظرف می شود چون ظرافت و دقت زیادی نیاز است تا طرح های زیبا و منحصر به فرد شکل بگیرند.

بعد از اتمام کار میناکاری روی مس دوباره باید درون کوره پخته شود تا رنگ ها به صورت مطلوب در بیایند. این مرحله بسیار حساس است چرا که ظرف اگر یک دقیقه بیشتر درون کوره بماند، باعث می شود رنگ ها بسوزند و اگر زودتر برداشته شود ناپخته و بد رنگ می شود.

میناکاری روی مس
میناکاری روی مس

هنر میناکاری روی مس

هنر میناکاری روی مس بیش از هر شهر دیگری در اصفهان جان گرفته و اصفهان را به عنوان پایتخت رشد این هنر می شناسند. میناکاری روی مس اصفهان از زمان پهلوی بسیار رواج پیدا کرد و وجود استادان خبره در این شهر باعث شد مکتب این هنر پر آوازه شود.

استاد شکرالله صنیع زاده یکی از بهترین استادان میناکاری روی مس در اصفهان بود که شاگردان زیادی را پرورش داد و هر کدام برای خودشان استاد شدند.

استاد غلامحسین فیض اللهی یکی از این شاگردان بود که آثار زیادی از خود به جا گذاشت و به هر دو پسرش میناکاری روی مس را آموزش داد. اکنون آنها به استادان بزرگی تبدیل شده اند که در اصفهان مشغول فعالیت هستند و آثار گران قیمتی را طراحی و تولید می کنند.

اگر دوست دارید میناکاری روی مس اصفهان را یاد بگیرید بهتر است نزد استادی ماهر آن را آموزش ببینید تا در کوتاه مدت بتوانید برای خود کسب و کاری ایجاد کنید و به درآمد برسید.

آموزش رایگان میناکاری روی مس

اگر به دنبال یادگیری میناکاری هستید آموزش رایگان میناکاری روی مس در اصفهان را دنبال کنید. فروشگاه اینترنتی صنایع دستی بازار مینا فیلم های آموزشی مختلفی از این هنر محبوب را به صورت رایگان در اختیار هنردوستان قرار داده و می توانید برای شروع آنها را تماشا کنید.

اما اگر به طور جدی به دنبال آموزش میناکاری روی مس هستید باید در کلاس های آموزشی استادان بزرگ شرکت کنید، و یا حداقل در کلاس شاگردان آنها شرکت کنید.

این کلاس ها به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود. به غیر از هزینه کلاس، برای شروع لازم نیست سرمایه زیادی داشته باشید و لوازم اولیه با قیمت کم در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

اگر شما نیز رویای تبدیل شدن به استاد میناکاری را دارید باید برای آن تلاش کنید و اولین قدم دیدن فیلم های آموزش هنر میناکاری روی مس قسمت اول است.

با این کار شما متوجه خواهید شد آیا علاقه‌تان به این حوزه واقعی است و یا نمی توانید با سختی های آن کنار بیایید. امیدواریم در این مسیر با پشتکار باشید و به یکی از اساتید برجسته هنر مینا تبدیل شوید.

 

منبع : کافه مینا  CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *