فهرست بستن

رنگ میناکاری اصفهان

رنگ میناکاری اصفهان
5/5 - (1 امتیاز)

رنگ میناکاری روی مس

رنگ میناکاری اصفهان از عناصر مهم و تأثیرگذار در زیبایی ظاهر و جلوه شگفت انگیز این هنر جذاب ایرانی است. رنگ آمیزی در میناکاری از لحاظ القای حس و انتقال مفاهیمی نظیر زیبایی نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد.

امروزه انتخاب درست رنگ میناکاری روی سفال، مس، طلا و… به‌عنوان فاکتوری کلیدی در میان هنرمندان و تولیدکنندگان محسوب می‌شود. چراکه هر رنگ علاوه بر زیبایی بصری، در هماهنگی با سایر عناصر میناکاری نظیر طرح و نقش بسیار اثرگذار است.

 

رنگ میناکاری
رنگ میناکاری اصفهان

رنگ های میناکاری

به جرأت می‌توان رنگ‌آمیزی و استفاده درست از طیف رنگ میناکاری را شاه کلید جلوه و نمایش این هنر دانست. به زبان ساده، هر چه قدر هم که طرح و نقش میناکاری زیبا باشد، اما رنگ خوبی نداشته باشد، اثر شما جلوه‌ای نخواهد داشت.

رنگ میناکاری اصفهان مهمترین حلقه در زنجیره تولید و ساخت میناکاری است. رنگ یعنی بیان حس و برجسته کردن هنر هنرمند! رنگ میناکاری موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت.

رنگ به میناکاری روح می دهد. اثرگذاری و جذابیت آن را دوچندان می کند. در جلوه و زیبایی بصری میناکاری اصلی ترین نقش را دارد. پس، لازم است با رعایت اصول و با دقت نظر بالا انتخاب و به کارگیری شود.

انتخاب درست یک نکته است؛ اما مهمتر از آن ساخت رنگ میناکاری اصفهان و اجرای دقیق و با ظرافت آن می باشد. موضوعی که در انسجام و یکپارچگی اثر نقش تعیین کننده ای دارد.

 

رنگ میناکاری
رنگ میناکاری اصفهان

انواع رنگ میناکاری اصفهان

اگر نگاهی به اسم رنگ های میناکاری بیندازید، شاهد طیف رنگی بسیاری گسترده ای خواهید بود. به حدی که شاید در نگاه اول انتخاب از میان آن ها کار ساده ای نباشد.

اما با کمی دقت نظر به ویژه بررسی آثار جذاب و پرفروش متوجه خواهید شد که انتخاب رنگ چندان هم سخت نیست! در ادامه به پرکاربردترین طیف های رنگی در هنر میناکاری اشاره می کنیم:

 • طیف رنگ آبی و فیروزه ای
  شاید خانواده رنگ آبی را بتوان پراستفاده ترین نوع رنگ میناکاری اصفهان قلمداد کرد. چراکه اغلب طرح های ایرانی بر روی ظروف نظیر بشقاب میناکاری، گلدان و تندیس میناکاری با طیف آبی، رنگ آمیزی می شود.

جلوه چشم نواز، زیبایی و قابلیت عجین شدن با انواع طرح ها از مزایای رنگ آبی میناکاری است. آبی لاجوردی، فیروزه ای، آبی پررنگ و آبی آسمانی از پرکاربردترین موارد می باشد.

 • رنگ میناکاری سبز
  رنگ سیز یکی دیگر از انواع رنگ های رایج در هنر میناکاری است. ماده اصلی سبز میناکاری معمولاً اکسید کروم است. سبز نشانی از سرزندگی، شادابی و طراوت است.

رنگ سبز در میناکاری ترکیب رنگی متنوعی دارد. از سبز روشن و نزدیک به زرد گرفته تا سبز مغزپسته ای، سبز چمنی و … . این رنگ ها در رنگ آمیزی انواع ظروف، بشقاب، گلدان و هدایای تبلیغاتی میناکاری کاربرد دارد.

 • رنگ زرد
  زرد از آن دسته رنگ هایی است که می تواند جلوه خاصی به ظروف میناکاری نظیر تندیس ها ببخشد. زرد نشانی از درخشش، تلالو و زیبایی است.

از این رو برای برجسته کردن این نمادها، چه رنگی بهتر از زرد. رنگ میناکاری زرد هم مانند سایر رنگ ها طیف گسترده ای دارد. از دامنه کم رنگ تا پررنگ آن از کاربرد خوبی بین هنرمندان برخوردار است

 • رنگ های تیره
  شاید استفاده از رنگ های تیره به گستردگی کاربرد طیف رنگ های روشن نباشد. اما رنگ هایی نظیر قرمز، بنفش، ارغوانی و سرمه ای اهمیت خاص خود را دارد.

بدون شک عمق بخشی و اثرگذاری رنگ‌های بسیار چشم نواز ا ست. به‌ویژه با قرارگیری در کنار طیف های رنگی دیگر که تأثیر دوچندانی دارد.

 

رنگ میناکاری
رنگ میناکاری اصفهان

معیارهای مهم در انتخاب رنگ میناکاری

برای انتخاب و خرید رنگ میناکاری بهتر است به چند پارامتر مهم و ضروری توجه کنید. این موارد در انتخاب بهترین رنگ و بیشترین اثرگذاری تعیین کننده هستند.

 • نوع ظروف میناکاری و زمینه کار اعم از سفال، شیشه یا طلا در انتخاب رنگ مؤثر است. به عنوان مثال خرید رنگ میناکاری روی سفال با خرید رنگ میناکاری روی طلا یا مس متفاوت است.

ترکیب رنگ و جنس پس زمینه اهمیت زیادی در یکپارچگی و کیفیت نشست رنگ دارد.

 • رنگ میناکاری روی سفال دمای پخت پایین تری دارد. بنابراین برای استفاده به عنوان رنگ روی فلزات نظیر مس چندان مناسب نیست. زیرا دمای کوره بالاتری دارند.
 • ترکیب رنگ و شناخت درست اسم رنگ های میناکاری نیز اهمیت بسیاری دارد. برخی رنگ ها نظیر آبی لاجوردی، سبز و زرد نشانگر طراوت و روشنایی هستند.

در حالی که رنگ های قرمز، بنفش و طیف های تیره برای عمق بخشی کاربرد بیشتری دارند.

 • شابلون میناکاری یکی از وسایل و ابزارآلات ضروری برای اجرای هنر میناکاری است. شابلون ها شامل طرح و نقش های موردنظر هستند. طبیعتاً نوع رنگ در ترکیب با طرح ها اهمیت بسیاری دارد.

به عنوان مثال رنگ‌های طیف آبی پررنگ و کم رنگ برای طرح های سنتی و اصیل ایرانی کاربرد بیشتری دارند.

 

رنگ میناکاری
رنگ میناکاری اصفهان

ساخت رنگ میناکاری

برای ترکیب و ساخت رنگ میناکاری اصفهان بهتر است یک صفحه شیشه ای داشته باشید. مقداری از پودر رنگ را با ماده بست ترکیب کنید. این کار را آرام آرام انجام داده تا میزان ترکیب رنگ و غلظت آن از دستتان خارج نشود. بهتر است برای ترکیب رنگ و بست از کاردک استفاده کنید.

بست ماده ای بی رنگ است و در چسبندگی و ترکیب صحیح محلول های رنگ میناکاری کاربرد دارد. ترکیب کردن رنگ و ماده بست را تا رسیدن به حالت خمیری شکل ادامه دهید. پس از رسیدن به حد مطلوب توصیه می کنیم کمی رنگ را به حال خود بگذارید تا به قوام و انسجام خوبی برسد.

3 نکته کلیدی درخصوص رنگ میناکاری

 • رنگ های میناکاری معمولاً از پودر اکسید فلزات ساخته شده و خاصیت ضدنسوز دارند. همین امر حرارت دادن، تثبیت و لعاب رنگ را ساده تر می کند.
 • اگر به دنبال شفافیت در رنگ میناکاری اصفهان هستید، از مصرف زیاد آن بپرهیزید. افزایش ماده رنگی می تواند باعث کدرشدن رنگ شود.
 • اغلب رنگ های میناکاری بر پایه آب و مواد معدنی هستند. در نتیجه ماندگاری بسیار بالایی دارند. در صورت سفت شدن رنگ ها با گذر زمان، اضافه کردن آب و گذشت چند روز، شرایط را بهبود می‌بخشد.

رنگ هدایای تبلیغاتی میناکاری

هدایای تبلغیاتی یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین محصولات هنر میناکاری است. این نوع هدایا برای معرفی کسب و کار و برای اهداف تجاری گزینه ای ایده آل و هوشمندانه است. زیبایی و ظرافت در کنار شکیل و خاص بودن از مهمترین ویژگی های هدایای تبلیغاتی میناکاری است.

نوع ترکیب رنگ میناکاری اصفهان از کلیدی‌ترین رمزهای موفقیت در ساخت و یا خرید کادو تبلیغاتی میناکاری است. تناسب رنگ با لوگو، نشان تجاری، نوع تندیس یا نوشتار به کار رفته، امتیاز مثبتی در اثرگذاری بیشتر محسوب می‌شود.

 

رنگ میناکاری
رنگ میناکاری اصفهان

قیمت رنگ میناکاری اصفهان

قیمت رنگ های مورد استفاده در هنر میناکاری به عوامل متعددی بستگی دارد. نوع رنگ یکی از مهمترین موارد است. مسلماً قیمت رنگ میناکاری روی سفال با قیمت رنگ میناکاری روی مس متفاوت است.

رنگ میناکاری روی طلا و فلزات قیمتی نیز تعرفه خاص خود را دارد. کیفیت و دوام رنگ، جنس و برند رنگ میناکاری از دیگر فاکتورهای مؤثر بر قیمت رنگ می باشد.

خرید رنگ میناکاری

هنگام خرید وسایل میناکاری روی سفال، طلا، مس و… خرید رنگ میناکاری نیز اهمیت زیادی دارد. رنگ مخصوص میناکاری روی سفال و سایر ظروف از لازمه های اصلی برای هنر میناکاری است.

بدون شک بدون رنگ آمیزی، هنر میناکاری جلوه و نمای چندانی دلچسبی نخواهد داشت. برای خرید رنگ می توانید به بازار میناکاری تهران و اصفهان ویا فروشگاه‌های اینترنتی معتبر خرید لوازم میناکاری مراجعه کنید.

 

منبع : کافه مینا  CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *