فهرست بستن

انواع میناکاری اصفهان محبوب ترین صنایع دستی نصف جهان

انواع میناکاری اصفهان
5/5 - (1 امتیاز)

انواع میناکاری روی مس

انواع میناکاری هریک به نوبه خود از جلوه و زیبایی خیره کننده‌ای برخوردارند. در نگاه مخاطب عام تمامی محصولاتی که با عناوین انواع میناکاری روی مس یا انواع میناکاری روی سفال به بازار عرضه می‌شوند آثار هنری ارزشمندی هستند.

اما از نگاه متخصصین این حرفه انواع میناکاری نه تنها از لحاظ بستر کار بلکه از لحاظ سبک اجرا، طراحی، کیفیت اجرا و قیمت نهایی تفاوت قابل توجهی دارند. ما در این مطلب تلاش می‌کنیم انواع میناکاری را به زبان ساده معرفی کنیم.

انواع میناکاری اصفهان
انواع میناکاری اصفهان

زیر ساخت انواع میناکاری

 • میناکاری روی مس
  در حال حاضر میناکاری روی مس رایج ترین شیوه اجرای این هنر محسوب می‌شود. فلز مس فلز ارزشمندی است که شکل‌دهی آن به سادگی انجام می‌شود. لعاب کاری و رنگ‌آمیزی این فلز نیز مانند طلا و نقره به راحتی انجام می‌شود.
 • میناکاری روی طلا
  میناکاری روی طلا و نقره از قدیمی‌ترین سبک‌های هنر میناکاری است. برای ساخت زیورآلات میناکاری دقت و مهارت بسیار زیادی لازم است. بهترین اساتید میناکاری روی طلا در شهر اهواز فعالیت می‌کنند.
 • میناکاری روی نقره
  فلز نقره از دیگر بسترهای مناسب برای هنر میناکاری است. این تزئینات بر روی زیورآلات نقره با هر دو تکنیک لعاب گرم و سرد قابل اجرا می‌باشد.
 • میناکاری روی سفال
  میناکاری روی سفال را می‌توان به عنوان میناکاری ارزان معرفی نمود. ظروف پایه این کار محصولات سفالی ارزان و در دسترس هستند. رنگ‌آمیزی این ظروف نیز با تکنیک لعاب سرد به سادگی قابل اجرا است.
 • میناکاری روی شیشه
  میناکاری روی شیشه در واقع همان نقاشی روی شیشه است که با رنگهای کوره‌ای مخصوص انجام می‌شود. قرارگیری این رنگها درون کوره سبب می‌شود رنگ بر روی کار کاملاً تثبیت شده و به بخش جدایی ناپذیر کار تبدیل شود.

سبک های انواع میناکاری روی مس

 • مینای خانه بندی
  مینای خانه بندی یا مینای سیمی از روش‌های نسبتاً منسوخ در این حرفه است. در این روش مفتول‌های نازک فلزی به اشکال دلخواه با لحیم نقره به سطح کار متصل می‌شود. فضای مابین مفتول‌ها با رنگ مینا پر شده و در نهایت کار پولیش خورده و لعاب کاری می‌شود.
 • مینای نقاشی
  امروزه اغلب آثار موجود در بازار به شیوه مینای نقاشی تولید می‌شوند. در این روش ظرف مسی پس از پرداخت، لعاب کاری و پخت درون کوره در اختیار استاد میناکاری قرار می‌گیرد.

استاد با رنگ‌های مخصوص میناکاری نقوش مورد نظر خود را بر روی کار اجرا می‌کند. پس از پایان نقش‌زنی، ظرف برای لعاب‌کاری و پخت نهایی درون کوره به کارگاه ارسال می‌شود. ‌

انواع میناکاری اصفهان
انواع میناکاری اصفهان
 • مینای مرصع
  این روش نیز در گذشته رایج بوده و در آن قطعات شیشه رنگی در حرارت کوره ذوب شده و به شکل یاقوت بر روی ظرف نصب می‌شدند.
 • مینای برجسته
  برای ساخت مینای برجسته ابتدا استاد قلم‌زن بخش‌هایی از ظرف مسی را برجسته‌سازی می‌کند. پس از لعاب‌کاری و پخت درون کوره، ظرف برای نقاشی در اختیار استاد میناکاری قرار می‌گیرد.
 • مینای شکری
  این سبک کار نیز از روش‌های دشواری است که امروزه تقریباً منسوخ شده است. در این روش آماده‌سازی ظرف مسی با لعاب رنگ آغاز می‌شد. در ادامه ظرف چندین بار درون کوره قرار گرفته و سطح ظرف مشابه ظروف چینی کاملاً سفید و براق می‌شد.

انواع طرح میناکاری

انواع طرح میناکاری از گذشته‌های دور به یادگار مانده و در طول زمان تغییراتی در آنها ایجاد شده است. گفته می‌شود قدمت برخی از انواع طرح های اسلیمی میناکاری به دوره ساسانیان باز می‌گردد.

با ورود اسلام به ایران نقوش اسلامی نیز به این طرح‌ها افزوده شده است.

طرح‌های مختلف در این حوزه عبارتند از:

 • طرح اسلیمی
  انواع طرح های اسلیمی میناکاری مشهورترین طرح‌های این حوزه است. طراحی پیچک‌های گیاهی و خطوط منحنی به صورت متقارن ویژگی شاخص طرح‌های اسلیمی است.

طرح توپر، دهان اژدها، گل‌دار، چنگی، بی‌چنگ و ساده گونه‌های مختلف طرح‌های اسلیمی هستند.

 • ختایی
  این طرح ابتکاری از انواع گل و شاخ و برگ تشکیل شده که به صورت موزون در سراسر کار اجرا می‌شود. استاد میناکاری معمولاً دو تا شش طرح گل مختلف را انتخاب کرده و به ترکیب دلخواه خود بر روی کار اجرا می‌کند.

ساقه، برگ، غنچه، گره و گل مهمترین اجزای طرح ختایی هستند. هنرمندان این عرصه از ترکیب طرح ختایی با اسلیمی نیز نقوش جذابی خلق می‌کنند.

انواع میناکاری اصفهان
انواع میناکاری اصفهان
 • طرح گل و مرغ
  در این طرح که معانی عرفانی از آن استنباط می‌شود پرندگان نقش بسزایی دارند.
 • مرغ و ختایی
  این طرح از گلهای رنگارنگ و پرندگان تشکیل شده که پرندگان به شکل گردشی و منحنی در بین گلها قرار دارند.
 • آثار تاریخی
  برخی هنرمندان طرح بناهای تاریخی ایران مانند سی و سه پل را بر روی آثار خود اجرا می‌کنند.
 • خوشنویسی
  برخی هنرمندان که در زمینه خوشنویسی نیز تبحر دارند آثاری با درج اشعار، ادعیه، اسامی متبرکه و آیات قرآن خلق می‌کنند.
 • مینیاتور
  مینیاتور از جدیدترین انواع طرح‌های میناکاری است که توسط برخی هنرمندان بر روی کار اجرا می‌شود.

انواع ظروف میناکاری

انواع میناکاری بر روی ظروف مختلف با اشکال و کارایی متفاوت اجرا می‌شوند. برخی ظروف صرفاً کارایی تزئینی داشته و برخی دیگری به عنوان یک وسیله کاربردی نیز قابل استفاده هستند.

گلدان و بشقاب میناکاری به عنوان پرفروش‌ترین محصولات در این زمینه کاربرد زینتی دارند. اما محصولاتی مانند ست چای‌خوری میناکاری، جعبه میناکاری یا هفت سین میناکاری یک محصول کاربردی نفیس هستند.

قیمت انواع میناکاری

انواع میناکاری قیمت و کیفیت متفاوتی دارند. در وهله اول قیمت محصولات سفالی با محصولات مسی قابل مقایسه نیست.

در میان محصولات میناکاری روی مس نیز علاوه بر نوع ظرف و ابعاد آن کیفیت اجرای کار نیز در قیمت نهایی آن تأثیرگذار است. آثاری که هم از لحاظ مواد اولیه و هم از لحاظ اجرا کیفیت بالاتری دارند با قیمت بالاتری نیز به فروش می‌رسند.

انواع میناکاری اصفهان
انواع میناکاری اصفهان

خرید انواع میناکاری

بدون شک بهترین گزینه برای خرید انواع میناکاری بازار صنایع دستی اصفهان است. تنوع محصولات این بازار با دیگر مراکز قابل مقایسه نیست. اما برای خرید میناکاری در اصفهان سفر به این شهر ضرورتی ندارد.

امروزه اغلب برندهای معروف صنایع دستی میناکاری محصولات خود را به صورت اینترنتی نیز به فروش می‌رسانند. کافی است عکس انواع میناکاری در فروشگاه اینترنتی را بررسی کرده و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در صورت نیاز می‌توانید از راهنمایی پشتیبان سایت نیز برای انتخاب دقیق‌تر استفاده کنید. در نهایت خرید خود را در بسته‌بندی ایمن درب منزل تحویل بگیرید.

 

منبع : کافه مینا  CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *