فهرست بستن

میناکاری استاد مرتضی اسماعیلی

میناکاری اسماعیلی
5/5 - (1 امتیاز)

میناکاری مرتضی اسماعیلی

میناکاری اسماعیلی یکی از برندهای برتر صنایع دستی اصفهان است. هنر میناکاری روی مس از هنرهای اصیل ایرانی است که مشتریان فراوانی را از سراسر دنیا مجذوب خود ساخته است.

استاد مرتضی اسماعیلی از برترین اساتید این حوزه هستند که نام ایشان عیاری برای سنجش اصالت آثار میناکاری اصفهان محسوب می‌شود. ما در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد هنر میناکاری و برند میناکاری اسماعیلی گردآوری کردیم.

هنر میناکاری اصفهان

تاریخچه هنر میناکاری اصفهان به هزاران سال قبل باز می‌گردد. نشانه‌هایی از وجود این هنر در دوران ایران باستان کشف شده است. اما قدیمی‌ترین آثار موجود در حال حاضر به دوران صفویه و قاجار تعلق دارند.

این هنر ابتدا روی آثار سفالی اجرا می‌شد و بعدها مینا کاری روی مس رواج یافت. اوج شکوفایی این هنر در دوران قاجار و دوران پهلوی بود.

میناکاری اسماعیلی
میناکاری اسماعیلی

میناکاری استاد اسماعیلی

استاد مرتضی اسماعیلی از جمله اساتیدی هستند که با عنوان بهترین استاد میناکاری اصفهان معرفی می‌شوند. در مجموعه تحت مدیریت ایشان علاوه بر تولید محصولات شاخص، آموزش میناکاری روی مس نیز صورت می‌گیرد.

گفته می‌شود ایشان حساسیت زیادی بر آثار تولید شده در مجموعه خود دارند و در آخرین مرحله تولید با دقت محصولات را بازبینی می‌کنند. تمامی محصولات این مجموعه با امضای ایشان به بازار عرضه می‌شود.

استاد مرتضی اسماعیلی سالهاست در پرورش هنرجویان این عرصه و نیز معرفی این هنر در سطح جهانی نقش بسیار مؤثری دارند. برادر کوچکتر ایشان مرحوم استاد حسین اسماعیلی نیز از هنرمندان مطرح این عرصه بودند.

استاد حسین اسماعیلی تزئینات بقاع متبرکه کربلا را بر عهده داشتند. آخرین اثر به یادگار مانده از استاد حسین اسماعیلی میناکاری بر روی گلدانی به ارتفاع 3 متر است که آن را “برج مینا” نامیدند.

میناکاری اسماعیلی چه ویژگی‌هایی دارد؟

میناکاری اسماعیلی به خاطر ظرافت طرح و نقش و کیفیت آن به عنوان بهترین میناکاری اصفهان شناخته می‌شود. محصولات این برند با بهترین زیرساخت و بهترین لعاب کاری تولید شده و سپس با بهترین رنگ‌ها توسط اساتید این حرفه رنگ‌آمیزی می‌شوند.

در نتیجه محصولات برند اسماعیلی کاملاً از سایر محصولات مشابه متمایز هستند و این تمایز حتی توسط افراد عادی نیز قابل تشخیص است. بدیهی است چنین محصولی با قیمت بالاتر از سایر برندهای موجود در بازار اصفهان عرضه می‌شود.

 

میناکاری اسماعیلی
میناکاری اسماعیلی

مهمترین ویژگی‌های محصولات برند اسماعیلی عبارتند از:

 • ظرافت طرح و نقش
  ظرافت، تقارن و زیبایی طرح و نقش این محصولات به خوبی بیانگر دقت فراوان و زمان زیادی است که صرف ساخت محصول شده است.
 • تنوع طرح و نقش
  یکی از مهمترین مزایای میناکاری اسماعیلی تنوع نقوش محصولات این برند است. این محصولات با طرح‌های متنوع از نقوش ایرانی طراحی شده و توسط بهترین هنرمندان این حوزه اجرا می‌شوند.

نقش گل و مرغ و نقوش اسلیمی محبوب‌ترین نقوش در این آثار است. برخی محصولات لوکس این برند نیز با نقوش برجسته تولید می‌شوند.

 • تنوع محصولات
  تنوع محصولات میناکاری اسماعیلی یکی از دلایل محبوبیت این برند است. تمام افراد با نیازها و سلایق مختلف می‌توانند گزینه دلخواه خود را در میان محصولات این برند پیدا کنند.

انواع گلدان، کاسه و بشقاب، شکلات خوری، لاله، آینه و شمعدان از جمله محصولات پرفروش این برند است.

 • تنوع در عرضه محصولات
  عرضه محصولات میناکاری اسماعیلی نیز به صورت هدفمند و با هدف جذب مشتریان بیشتر صورت می‌گیرد. محصولات این برند در بسته‌بندی‌های متنوع از قبیل بسته بندی ساده یا بسته بندی فاخر عرضه می‌شوند.

ضمن اینکه مشتریان برای خرید محصولات این برند به صورت تک، جفت یا سرویس کامل محدودیتی ندارند.

انواع محصولات میناکاری اسماعیلی

 • گلدان مسی میناکاری شده اثر اسماعیلی
  گلدان مسی میناکاری شده اثر اسماعیلی از جمله پرفروش‌ترین محصولات این برند است. انواع گلدان در ابعاد مختلف و با نقوش متنوع در این مجموعه تولید می‌شود.

 • ظروف میناکاری اسماعیلی
  در میان محصولات این برند ظروف متنوعی اعم از انواع کاسه، بشقاب، گلاب پاش، قندان، ظروف پایه دار و کشکول میناکاری وجود دارد. کاسه و بشقاب مینا طرح پرداز کار اسماعیلی و سنگاب مسی میناکاری شده اثر اسماعیلی طرح ترنج از جمله محصولات محبوب این برند هستند.
 • محصولات دکوری اسماعیلی
  لاله ، شمعدان و آینه میناکاری اسماعیلی از جمله زیباترین وسایل زینتی این برند هستند. به جز آن، انواع بشقاب میناکاری نیز به صورت دیوارکوب و به عنوان یک وسیله زینتی به بازار عرضه می‌شوند.
میناکاری اسماعیلی
میناکاری اسماعیلی

قیمت میناکاری اسماعیلی

برند اسماعیلی از جمله بهترین برندهای بازار اصفهان است. محصولات این برند به خاطر کیفیت خود قیمت بالاتری نسبت به سایر محصولات بازار دارند.

به عنوان مثال قیمت بشقاب میناکاری استاد اسماعیلی به خاطر کیفیت بشقاب مسی، کیفیت لعاب، ظرافت طرح و رنگ‌آمیزی دقیق آن با قیمت بالایی عرضه می‌شود.

ضمن اینکه برخی محصولات این برند با نقوش برجسته آراسته می‌شوند که طبیعتاً قیمت بالاتری نیز دارند. این قیمت بالا به این خاطر است که این نشان تجاری تضمین کننده کیفیت محصول است.

خرید میناکاری اسماعیلی

 • وزن محصول را بررسی کنید.
  همانطور که گفتیم محصولات برند اسماعیلی با میناکاری روی مس تولید می‌شوند. یکی از نشانه‌های محصول مرغوب استفاده از مواد اولیه با خلوص بالا است.

از آنجایی که مس وزن بالایی دارد این ظروف نیز باید به تناسب ابعاد خود از وزن معقولی برخوردار باشند. بنابراین اگر محصول بسیار سبکی با برند اسماعیلی به شما ارائه شد باید در اصالت آن تردید کنید.

 • سطح محصول را با دقت بررسی کنید.
  یکی از نشانه‌های محصولات میناکاری مرغوب سطح کاملاً صاف، صیقلی و براق کار است. هرگونه برآمدگی، فرورفتگی یا نقاط تیز در سطح محصول نشانه کیفیت پایین کار است.

بدیهی است چنین معایبی هرگز در محصولات برند معتبری چون اسماعیلی دیده نمی‌شود.

 • رنگ‌آمیزی کار را بررسی کنید.
  یکی از مهمترین مراحل آموزش میناکاری روی مس رنگ‌آمیزی کار است. قیمت میناکاری اسماعیلی به خاطر ظرافت طرح و نقش و رنگ‌آمیزی ظریف و هنرمندانه با سایر محصولات بازار تفاوت آشکاری دارند.

هرگونه بیرون زدگی رنگ از نقوش یا اختلاط رنگ در این هنر نشانه کیفیت پایین کار است.

میناکاری اسماعیلی
میناکاری اسماعیلی
 • از فروشگاه معتبر خرید کنید.
  متأسفانه در بازار صنایع دستی محصولات متفرقه، با کیفیت و البته قیمت پایین فراوان است. در چنین بازاری تشخیص اصالت محصول بسیار دشوار است.

با در نظر گرفتن قیمت بالای محصولات مرغوب در حوزه صنایع دستی بهترین کار این است که برای خرید به یک فروشگاه معتبر مانند فروشگاه صنایع دستی بازار مینا مراجعه کنید.

 

منبع : کافه مینا  CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *