فهرست بستن

تنگ میناکاری روی مس

تنگ میناکاری
5/5 - (1 امتیاز)

تنگ میناکاری چیست؟

تنگ میناکاری محصولی نفیس از صنایع دستی میناکاری روی مس در اصفهان بوده که از دل فرهنگ ایرانی سرچشمه می‌گیرد و به دلیل طرح‌های پیچیده و رنگ‌های زنده‌اش محبوبیت بالایی دارد.

ساخت تنگ میناکاری گواهی بر مهارت و دقت صنعتگران کشورمان است. زیرا نقوش را با تبحر و مهارت خارق‌العاده خلق می‌کند.

ظروفی مانند انواع تنگ میناکاری شده فراتر از جذابیت بصری خود تاریخ غنی و اهمیت فرهنگی صنایع دستی میناکاری ایرانی را با خود به همراه دارد. بطوری که آن را به یک اثر هنری محبوب و نمادی از ذوق و سلیقه عموم مشتریان تبدیل کرده است.

این محصول چه به عنوان یک اکسسوری تزئینی نمایش داده شود و چه برای سرو نوشیدنی استفاده گردد روح هنر ایرانی را تجسم می‌بخشد و نگاهی اجمالی به میراث فرهنگی ایران باستان را به ارمغان می‌آورد.

 

میناکاری در ایران

تاریخچه میناکاری در ایران به سالیان قبل می‌رسد که تخمین دقیقی از آن نمی توان زد. این هنر باستانی در زمان صفویه با استادانی که نقوش میناکاری پیچیده را برای دربار و سلطنت خلق می‌کردند به اوج خود رسید.

شهر اصفهان و همدان به عنوان مراکز تولید میناکاری روی مس و میناکاری روی سفال با میزبانی کارگاه‌های معتبر و صنعتگران ماهر زادگاه این هنر باستانی هستند.

این هنر در طول قرن‌ها تکامل یافته است و تکنیک‌های سنتی را با سبک‌های معاصر ترکیب می‌کند و همچنان یکی از جنبه‌های ارزشمند میراث فرهنگی غنی ایران است.

تنگ میناکاری
تنگ میناکاری

چند نکته مهم و کلیدی جهت خرید تنگ میناکاری

 • بستر مینا باید صیقلی و یک دست باشد و همچنین ترجیحا فاقد نقوش غیر سنتی باشد.
 • لبه‌های زیرساخت مینا نباید هیچ اثری از ضربه خوردگی را نشان دهد. در حالی که سطح آن باید عاری از هرگونه ترک باقی بماند و اطمینان حاصل شود که فاقد لبه‌های تیز است.
 • سطح نگهدارنده ظرف باید یکنواختی و صافی مطلق را نشان دهد.
 • تنگ میناکاری نباید دارای ترک، براده، پوسته، حباب، سوراخ یا تکه‌های ناهموار باشد.
 • ضروری است که غلظت لعاب در تمام بخش‌ها یکنواخت باشد.
 • در صورتی که هنگام ساخت تنگ میناکاری شده از رنگ مرغوب و پخت مناسب در کوره استفاده شود محصول نهایی شفافیت، جلا و صیقلی بودن را به نمایش می‌گذارد.
 • ضروری است که در بخش نقاشی و تزئین تنگ میناکاری، ضخامت رنگ ثابت باشد و مرز رنگ‌ها در طرح‌ها مشخص باشد.
 • نقوش کشیده شده باید نشات گرفته از سنت‌های هنری ایرانی باشد.
 • هنگام استفاده از رنگ، حفظ یکپارچگی طرح اصلی و ظرافت آنها بسیار مهم است.
 • اجرای طرح‌ها و نقوش باید حس تمیزی و ظرافت را تراوش کند.
 • بخش پشتی تنگ میناکاری باید دارای لعاب مرغوب و عاری از هرگونه خط و خش باشد.
 • تنگ میناکاری شده معتبر و باکیفیت باید دارای امضاء با نام هنرمند به همراه مشخصات تاریخ و مکان ساخت آن باشد.
تنگ میناکاری
تنگ میناکاری

خرید تنگ میناکاری

تهران و اصفهان دو شهر مهم ایران تجربه‌های متنوعی از خرید تنگ میناکاری را برای علاقه‌مندان به هنر باستانی میناکاری به ارمغان می‌آورند. در تهران مراکز خرید بزرگی مانند بازار بزرگ تهران و در اصفهان میدان نقش جهان با مجموعه وسیعی از مغازه‌ها طیف گسترده‌ای از محصولات میناکاری مانند تنگ را به فروش می‌رساند.

این مراکز خرید برای کسانی که به دنبال انواع سبک‌ها و طرح‌ها هستند ایده‌آل بوده و اغلب سلیقه‌های سنتی و مدرن را برآورده می‌کنند. از سوی دیگر بازارهای مخصوص میناکاری مانند بازار آفرینش اصفهان فضای صمیمی‌تر و صنعتگرانه‌تری دارد.

در اینجا بازدیدکنندگان می‌توانند شاهد حضور صنعتگران ماهر در محل کار باشند که اقلام منحصر به فرد و شخصی میناکاری را نقاشی می‌کنند.همچنین بازار بزرگ تهران برای کسانی که به دنبال ظروف میناکاری منحصر به فرد و دست ساز هنر باستانی ایرانی هستند عالی می باشد.

علاوه بر اینها اگر قصد خرید تنگ میناکاری مرغوب بصورت اینترنتی را دارید پیشنهاد ما به شما مشاهده محصولات “فروشگاه صنایع دستی میناکاری اصفهان” است.

تنگ میناکاری
تنگ میناکاری

قیمت تنگ میناکاری

قیمت تنگ میناکاری به ویژه در نقوش ظریف می‌تواند تحت تأثیر چندین عامل کلیدی باشد. اولاً پیچیدگی نقاشی و ضخامت زیرساخت تنگ میناکاری به طور قابل توجهی بر قیمت تأثیر می‌گذارد.

طراحی‌های بسیار دقیق و هوشمندانه ممکن است به زمان و مهارت بیشتری نیاز داشته باشد بنابراین قیمت بالاتری را به همراه دارد.نوع لعاب استفاده شده نیز نقش مهمی را در تعیین قیمت تنگ و جام میناکاری ایفا می‌کند.

لعاب‌های مرغوب و باکیفیت اغلب به دلیل دوام قیمت بالاتری را به همراه دارند. علاوه بر این نادر بودن طرح‌ها یا الگوهای خاص می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد. به خصوص اگر به تکنیک‌های تخصصی نیاز داشته باشد تا محصول ویژه ایی تولید گردد.

امضاء و تخصص صنعتگر یا کارگاه می‌تواند به قیمت‌گذاری کمک کند. زیرا هنرمندان مشهور و پرآوازه با مهارت‌های تثبیت شده ممکن است نرخ‌های بالاتری را دریافت کنند.

 

مفهوم طرح‌های مختلف تنگ میناکاری

طرح‌های کشیده شده بر روی تنگ میناکاری نشان‌ دهنده یک تصویر ذهنی هستند که به دقت و ساخت ویژه ایی نیاز دارند. در میان گزینه‌های بی شمار دو مورد از این طرح‌ها برجسته‌تر وجود دارند که ما در زیر به بررسی دقیق آنها پرداخته‌ایم:

 • گل
  طرح‌های تنگ مینا با تم گل جذابیتی ویژه ایی را به وجود می‌آورد و زیبایی طبیعت را در هر بخش به تصویر می‌کشد. گلبرگ‌ها و برگ‌ها با جزئیات پیچیده در مجموعه‌ای از رنگ‌ها زنده می‌شوند و سمفونی بصری ایجاد می‌کنند.

این طرح‌ها نه تنها مهارت هنرمند را به نمایش می‌گذارند بلکه حس شگفتی طبیعت را برمی‌انگیزند و برای کسانی که به هنر میناکاری را علاقه دارند به انتخابی ارزشمند تبدیل می‌شوند.

 • مرغ
  به تصویر کشیدن انواع پرنده در طراحی‌های تنگ مینا گواهی بر توانایی هنرمند در به تصویر کشیدن ظرافت است. هر ضربه قلم مو حرکت ویژه ایی برای طراحی گل و مرغ نیاز دارد.

پرنده نماد و نشانی از فراوانی و دگرگونی است و سبب می‌شود تنگ میناکاری شده حس عمق و معنا را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان بیاورد. همچنین ظروف میناکاری شده با تم پرنده حس آرامش و ظرافت ویژه ایی را به هر مجموعه‌ای هدیه می‌بخشد.

هنگام خرید تنگ میناکاری بسیار مهم است که با دانش و اطلاعات قبلی اقدام نماوئید. شما باید خرید خود را با انجام تحقیقات کامل برای شناسایی فروشندگان یا کارگاه‌های معتبر که به دلیل تخصص خود در صنعت میناکاری شناخته شده‌اند شروع کنید.

کیفیت زیرساخت میناکاری اطمینان از رنگ‌های اصل، نقاشی استادانه و سطح صاف و بی‌عیب توجه کنید. در مورد مواد مورد استفاده پرس و جو کنید زیرا زیرساخت‌های اصل تنگ میناکاری معمولاً از فلزات درجه یک مسی ساخته می‌شوند.

همچنین ارزش تنگ میناکاری شده را از نظر هنری و اهمیت فرهنگی ارزیابی کنید اطمینان حاصل کنید که خرید شما یک سرمایه‌گذاری معنادار در میراث ایرانی است.

 

منبع : کافه مینا CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *