فهرست بستن

میناکاری روی سفال هنر اصیل آتش و خاک

میناکاری روی سفال
5/5 - (1 امتیاز)

ظروف سفالی میناکاری

میناکاری روی سفال از جمله هنرهای جذاب و با اصالت ایرانی شناخته می شود. ظرافت و زیبایی میناکاری یا همان طرح و نقش‌های دیدنی بر روی ظروف سفالی، برای هر بیننده‌ای دوست‌داشتنی است.

همین ویژگی باعث شده تا میناکاری روی سفال طرفداران و متقاضیان پرشماری در ایران و حتی سراسر دنیا داشته باشد. هنر میناکاری روی مس و هنر مینا کاری روی سفال وجه تشابه ها و وجه تمایزهای مختلفی دارند.

آموزش میناکاری روی سفال

زیبایی و چشم نوازی هنر میناکاری باعث شده تا افراد زیادی به دنبال یادگیری و آموزش این هنر باشند. زیبایی خاص میناکاری، فرآیند نسبتاً ساده یادگیری و وجود منابع آموزشی در دسترس و متعدد زمینه‌ساز آموزش هنرآموزان میناکاری است.

مناسب بودن درامد میناکاری روی سفال نیز از دیگر عوامل و مزایای ارزشمند آموزش میناکاری سفالی محسوب می شود.

میناکاری روی سفال
مینا کاری روی سفال

مینا کاری روی سفال

از جمله روش های مناسب برای یادگیری و آموزش میناکاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه و مطالعه کتاب آموزش میناکاری روی سفال. از آن‌جا که میناکاری سفالی یک هنر تجربی و کار عملی است، یقیناً کارورزی در کنار تئوری بهترین انتخاب است.
 • مشاهده انواع ویدیوهای آموزشی و یا تهیه بسته های آموزشی
 • مشاوره و ارتباط با مراکز و آموزشگاه های مینا کاری روی سفال
 • مشاوره با مراکز فروش میناکاری و ارتباط با کارشناسان متخصص

آموزش میناکاری روی سفال بدون کوره

آموزش مینا کاری روی سفال بدون کوره تفاوت چندانی با ظروف میناکاری سفالی رایج و معمول ندارد. تنها تمایز آن ها شیوه و روش لعاب و خشک کردن محصول نهایی است.

به زبان ساده تر، ظروف میناکاری معمولی و رایج، پس از ایجاد طرح و نقش در کوره قرار می گیرند. حرارت بالای کوره باعث تثبیت طرح و رنگ و افزایش استحکام ظرف میناکاری سفالی می شود.

میناکاری روی سفال
مینا کاری روی سفال

اما در میناکاری روی سفال بدون کوره، خبری از قرار دادن ظرف در کوره و حرارت دادن نیست. در این حالت از لعاب های سرد و یک سری لاک های مخصوص سفال کاری استفاده می شود.

این عامل سبب می شود تا برای تثبیت طرح و رنگ، نیاز به حرارت دادن نباشد. در این شرایط، لعاب به خودی خود و بدون نیاز به منبع حرارتی خشک شود. بنابراین، آموزش مینا کاری روی سفال بدون کوره را می‌توان گزینه ای ایده آل برای میناکاری در خانه قلمداد کرد.

مراحل میناکاری روی سفال

میناکاری ظروف سفالی طی چهار مرحله اصلی صورت می گیرد.

 • در مرحله نخست لازم است تا انواع ظروف سفال خام بسته به شرایط و علاقه انتخاب شود. در این خصوص سلیقه و طیف کاری هنرمند، گرایش و تمایل خریداران نقش زیادی دارد.

انواع ظروف سفال خام، بهترین گزینه برای شروع کار هستند. فراموش نکنید که سطح ظرف خود را با سمباده کاملاً صاف و یکدست نمایید.

میناکاری روی سفال
مینا کاری روی سفال
 • پس از تهیه ظرف موردنظر نوبت به انتخاب طرح و شابلون میناکاری روی سفال می رسد. در این خصوص انواع شابون های کلاسیک، سنتی و فانتزی در اختیار هنرمندان و تولیدکنندگان قرار دارد.

مراکز خرید وسایل مینا کاری روی سفال، امکان تهیه این اقلام را به راحتی فراهم کرده اند.

 • در مرحله سوم بایستی طرح موردنظر به کمک ابزار و وسایل میناکاری روی سفال نظیر سیاه قلم اجرا شود. وجود سیاه قلم با ترکیبی از گرافیت، چسب، روغن و… برای اجرای میناکاری ضروری است.
 • در پایان و برای تثبیت طرح و نقش و همچنین افزایش مقاومت ظرف، لعاب دهی انجام می شود. سپس ظرف میناکاری شده در کوره قرار می گیرد تا به انسجام و یکپارچگی کامل برسد.

راه های افزایش درآمد میناکاری روی سفال

شاید شما هم به دنبال کسب درآمد از هنر میناکاری هستید. یا اینکه به عنوان یک هنرمند، قصد افزایش درآمد خود در این زمینه را دارید. در چنین شرایطی خوب است به چند نکته مهم در خصوص تکنیک های میناکاری رو سفال توجه نمایید.

 • خلاقیت و زیبایی حرف اول را در جلب نظر مخاطب و خریداران دارد. توصیه می کنیم، انواع طرح خام مینا کاری روی سفال را تهیه و آن ها را با متدهای جدید ترکیب کنید.
 • امروزه شابلون های میناکاری روی سفال بسیار متنوع هستند. خود را محدود به یک یا چند طرح خاص نکنید. تنوع در نمونه کار می تواند هنر شما را بهتر نشان دهد.
 • طرح های سنتی و کلاسیک ایرانی اسلامی برای میناکاری سفالی بسیار جذاب است. اما سعی کنید از طرح های نو و مدرن نیز استفاده کنید. طرح فانتزی مینا کاری روی سفال، مخاطبان شما را چند برابر می کند.
 • هیچ گاه از کیفیت و ظرافت کار خود نکاهید. وجود این دو فاکتور، تا حد زیادی می تواند فروش میناکاری سفالی را تضمین کند.
 • برای نمایش هنر و محصولات خود از ابزارهای روز نظیر شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی استفاده کنید. می توانید صفحه یا سایت شخصی خود را داشته باشید و یا با مراکز فروش پربازدید در ارتباط باشید.
میناکاری روی سفال
مینا کاری روی سفال

پرفروش ترین ظروف میناکاری روی سفال

میناکاری سفالی در انواع و اقسام مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. انواع گلدان و تندیس میناکاری از نمونه های پرطرفدار است. بشقاب میناکاری سفالی و انواع ظروف سفالی دیگر نظیر کاسه و شکلات خوری نیز محبوبیت بسیاری در میان علاقه‌مندان دارد.

در کنار این موارد انواع صنایع دستی میناکاری سفالی، پلاک و هدایای تبلیغاتی میناکاری روی سفال نیز بسیار پرفروش است.

بهترین مرکز میناکاری روی سفال کجاست؟

برای خرید ظروف میناکاری سفالی و یا خرید وسایل میناکاری روی سفال کجا بهتر از اصفهان و همدان! شهر لاله جین همدان، مهد و مرکز اصلی میناکاری بر روی سفال در ایران است.

اگر نگاهی به نمونه کارهای سفالی این خطه بیندازید، زیبایی چشمگیر و دلربایی خواهید دید. گلدان، تندیس میناکاری و انواع بشقاب میناکاری سفالی از مهمترین و پرفروش ترین تولیدات است.

ظروف میناکاری اصفهان نیز کیفیت و زیبایی دلچسبی دارد؛ اما میناکاری روی مس و فلزات اصفهان نسبت به نوع سفالی آن شهرت بیشتری دارد.

میناکاری روی سفال
مینا کاری روی سفال

قیمت میناکاری روی سفال

بدون شک قیمت خرید میناکاری ظروف سفالی، عامل مهمی برای انتخاب است. امروزه قیمت ظروف میناکاری روی سفال به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر قصد خرید ظروف میناکاری با بهترین قیمت دارید، حتماً به این موارد توجه داشته باشید.

 • کیفیت، مهمترین و اثرگذارترین عامل بدر قیمت میناکاری سفالی است. ظروف میناکاری در لالجین همدان، اصفهان و مراکز معتبر فروش میناکاری در تهران بهترین کیفیت را دارند.
 • نوع طرح و متریال استفاده شده از دیگر موارد اثرگذار بر قیمت به شمار می رود. طرح‌های اصیل ایرانی، لعاب باکیفیت، رنگ‌آمیزی زیبا و ساختار یکدست و صاف از موارد مهم قیمت مینا کاری روی سفال است.

از این رو قیمت بشقاب میناکاری سفالی، تندیس سفالی، هدایای میناکاری شده روی سفال و… باهم متفاوت است.

 • ابعاد و اندازه ظروف سفالی عامل مهم دیگر در قیمت ظروف میناکاری سفالی است. هر چه ابعاد و اندازه ظرف بزرگتر باشد، طبیعتاً به دلیل حجم کاری بیشتر، قیمت بالاتری دارد.

به‌عنوان مثال قیمت بشقاب میناکاری 30 سانتی به عنوان یکی از ظروف پرفروش، با قیمت بشقاب 20 سانتی تفاوت دارد.

 • انتخاب درست مرکز خرید از دیگر نکات مهم و اثرگذار در تهیه محصولات میناکاری روی سفال قیمت مناسب است. یک مرکز خوب و معتبر در کنار تضمین کیفیت، به‌دلیل کاهش واسطه، تنوع محصولات و تخفیف، قیمتی اقتصادی ارائه می‌کند.

 

منبع : کافه مینا  CafeMina.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *